Pirenin Verdiği Zararlar


Pire çok ufak bir haşere olduğu için gözle görülmesi ve fark edilmesi oldukça zordur ve çoğu zaman fark edilemediklerinden dolayı bu haşerelere karşı önlem alınması için geç kalınmış olur. Pireler üzerine yerleştiği canlıların kanını emerek beslenmektedir. Ufak yapıdaki bu canlıdan bireysel yöntemlerle kurtulabilmek neredeyse imkansızdır. İnsanlar bu haşereler ile karşılaştıklarında ya da bazı belirtilerini gördüklerinde, her alana geçebilme durumlarını düşünerek profesyonel bir ilaçlama firmasından ilaçlama talep etmelidirler. Kendilerine en yakın ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmesinden sonra, alanlara gerekli ilaçlama yöntemi uygulanır ve sonucunda bu parazitlerden kurtulmanız sağlanır. Pire, kan emerek beslenen bir haşere olduğu için ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Tifüs, cilt hastalıkları, alerjik hastalıklar bu sorunların en başında gelir. Gözle görülmesi çok zor olduğu için ancak belirtiler ile beraber bu haşereyle karşı karşıya kalan kişi, pire ilaçlaması ile bu sorunundan kurtulabilir. Kaşıntı hissiyle başlayan pire ısırığı, bir süre sonra kabarıklık, kızarıklık, şişme gibi belirtiler görülmesine sebep olur.


Pire ısırığına maruz kalan hassas ciltli kişilerde alerjik hastalıklar ve kalıcı yaralara da sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu durum daha çok bebekler de görülür. Pire ısırığına maruz kalan kişiler kesinlikle bir an önce sağlık kuruluşlarından yardım almalıdır. Buna paralel olarak alanda pire ilaçlaması yaptırmalı ve varsa yaşam alanlarındaki evcil hayvanlarını veterinere kontrol ettirmelidirler.


Pire ilaçları


Pire ilaçlama, yöntem bakımından önemli olduğu gibi bu canlıları yok edebilmek için kullanılan ilaçlar da, hem bu haşereyle mücadelenin başarısı açısından, hem de sağlık açısından son derece önemlidir. Dolayısıyla, parazitleri yok etmek için kaliteli ve onaylı ilaçların kullanımı şarttır. Sıvı ilaç kullanılarak yapılması gereken pire ilaçlama uygulamalarında, profesyonellik birincil şarttır. Zira böcek ilacı son derece etkili olduğu gibi, amatör yöntemler ile uygulanması durumunda ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır. Bu nedenle tecrübeli ilaçlama firmalarından hizmet alınması ve sağlık açısından sorun yaratabilecek bireysel yöntemlere kesinlikle başvurulmaması gereklidir. Bu parazitlerden kurtulmak için kullanılacak ilaçlar insan sağlığı açısından hiçbir tehlike arz etmeyecek nitelik taşımalıdır.


Pire ilaçlama Yöntemleri


Pireler, hızlı yayılan küçük yapılı eklembacaklılar olduğundan, bu parazitlerden kurtulmak için tek yöntem sıvı ilaçlamadır. Zira toz, jel ya da katı ilaçlar, bu canlıları yok etme konusunda başarısızdır. Buharlama ya da diğer adı ile sisleme yöntemi ile kokulu sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan mücadele, en etkili sonucu verir. Ev, bahçe, iş yeri, fabrika gibi alanlar başta olmak üzere her bölgede yapılabilen ilaçlama için, genel uygulamalar daha etkili sonuç verir. Her alana kolayca yayılabildiğinden, bu haşerelerin yoğun olarak görüldüğü bölgelerin ilaçlanması yeterli olmaz. Örneğin, bir evde pire sorunu görülüyorsa, yalnızca birkaç odada yapılan işlemler, hiçbir etki sağlamayacaktır. Buna karşın genel uygulamalar parazitlerden kurtulma konusunda daha etkili olacağı gibi, bu haşerelere karşı koruma da sağlayacaktır.


Pireler Nasıl Bulaşır?


Pireler, insanlara ya da tekstil ürünleri başta olmak üzere her yere kolaylıkla zıplayarak geçebilmektedir. Bu nedenle her alanda bu canlılara rastlamak mümkündür. Bu parazitlerin gelmemesi için alanların temiz tutulması gerekir. Ancak buna rağmen bu haşerenin zararları karşısında kaldıysanız kesinlikle vakit kaybetmeden her alana ilaçlama uygulatmalısınız. Dışarıdan gelen misafirlerinizden, aldığınız eşyalardan, varsa evcil hayvanlarınızdan dahi geçebilecek olan bu canlılar çok hızlı ve çabuk üreyen haşerelerdir. Bu nedenle bir tane dahi görmeniz durumunun arkasından, kısa bir süre sonra bu canlıların sayısı yüzlerceyi bulabilir. Bu nedenle evde, iş yerinde, bahçenizde pire gördüğünüz durumlarda acil olarak pireden kurtulmak için önlemler almalısınız. Pire ilaçlama şirketleri bu konuda sizlere yardımcı olacak kuruluşlardır. Bireysel olarak parazitler ile mücadele ufak olmaları ve aniden gözden kaybolmaları sebebiyle imkansızdır. Hiç vakit kaybetmeden profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınması daha doğru olacaktır.


Pire Hangi Hayvanlarda Görülür?


Pire genellikle evcil hayvanlarda, kümes hayvanlarında ve büyükbaş hayvanlarda görülmektedir. Kedi, köpek ve kuş piresi, bu parazitlerin en fazla rastlanan türleri olmakla birlikte, yüzlerce türü bulunan bu parazitlerin çok hızlı yayılma özellikleri ortaktır. Ancak hayvanlardan bulaşan bu haşerelere karşı ek önlem almak şarttır. Hayvanların temizlenmemesi durumunda, pire sorunu yüksek ihtimalle tekrar edecektir. Bununla birlikte, evcil hayvanlar üzerinde kesinlikle böcek ilacı kullanılmamalıdır. Hayvanların temizlenmesi ile ortamın pirelerden arındırılmasının eş zamanlı olarak yapılması, bu haşerelere karşı kesin çözüm sağlayacaktır. Hayvanların üzerinde böcek ilaçlarının direkt olarak kullanılması, hayvanların ölümüne neden olacağı gibi, pire ilaçlama yapılan alandan hayvanların uzaklaştırılması gerektiğine de dikkat edilmelidir.


Pireden Nasıl Kurtulurum?


Pireden kurtulmak için böcek ilaçlama yaptırmak şarttır. Bireysel yöntemler ya da doğal yollar ile parazitleri yok etmek mümkün olmadığından bu alanda profesyonel şekilde çalışan ilaçlama firmalarından hizmet almak şarttır. Hızlı üreyen ve her alana yayılabilen bu haşereleri yok edebilmek için kaliteli hizmet sunan firmaların tercih edilmesi ön şarttır. Basit uygulama yöntemleri ve kalitesiz ilaçlar, pireye karşı hiçbir çözüm sağlamayacak, ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.


Evde Pire Sorunu


Pireler, havaların ısınmasıyla birlikte, yalnızca dış mekanlarda değil, kapalı alanlarda da sıkça görülmeye başlar. Yaz aylarında daha hızlı çoğalan ve her alanda görülebilen bu haşerelere karşı etkili bir şekilde pire ilaçlama yaptırmak gerektiği gibi, uygulamaların ertelenmesi ve pire ile mücadelenin geç yapılması, bu haşerelerin yok edilmesini zorlaştıracaktır. Bu nedenle evde pire görülmesi durumunda, acil şekilde ilaçlama yaptırılması şarttır. Bu canlıları yok etmek için yapılan uygulamalarda, profesyonel şirketlerin tercih edilmesi ve kaliteli şekilde uygulama yapılması şarttır.


Bit İlaçlama


Bit ilaçlama, baş biti olarak adlandırılan ve insanların saç köklerine yapışarak kan emen haşerelere karşı sıklıkla yapılmaktadır. Bit insanların saçlarında yaşayarak insanlardan kan emen bir haşeredir. Bitlerin rengi gridir. İnsanların saçlarına yuvalanan bitler genelde ense kısmına yerleşip bu bölümde yaşamlarını sürdürebilirler. Bitlenmiş bir saçı düzenli olarak yıkamak birden kurtulmak için yeterli olmaz. Mutlaka tedavi olunması gerekir. Her alana da geçebilen bitlerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sayıları da çok fazla olduğundan kişisel olarak alınan önlemler ardından bit ilaçlama yaptırılması şarttır. Bitlerin ömürleri yaklaşık 1 yıldır. Tüm toplu yaşam alanlarından insanlara bulaşabilirler. Örnek olarak okul, askeriye ve koğuş alanları verilebilir. Bu nedenle bit ile mücadele etmek isteyen kişiler bunları gözden kaçırmadan her türlü bit bulaşabilecek eşyalar dahi alanları bit ilaçlama ile temizletmelidir. Bit yavruları yani sirkeler gözle zor görülürler. Bit ilaçlama yaptırılmadığı sürece üremeye devam eden bu canlılar ile mücadele ertelendikçe zorlaşmaktadır. Dolayısıyla bit sorunu olan yerlerde ilaçlama işleminin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir. Bitten kurtulmak için, bireysel temizlik önemli olduğu gibi, ortamın bu haşerelerden arındırılması da son derece önemlidir. Bu nedenle, kişisel temizlik ile bit ilaçlama işleminin aynı anda yapılması şarttır. Zira bitlerin ortamdan arındırılmaması, sorunun tekerrürüne yol açacaktır.


Bitlenme


Bit zıplayarak hareket eden bir haşere olmamasına karşın, insandan insana geçebilmektedir. Toplu olarak kullanılan alanlarda bir kişiden yüzlerce kişiye bulaşabilen bit, daha çok yağlı saçlarda görülmesine karşın, temiz saçlarda da yaşayabilmektedir. Bitlenme; okul, yurt, sağlık merkezi, koğuş gibi alanlarda sık karşılaşılan bir sorun olduğu gibi; özellikle bu gibi alanlarda bireysel temizliğe ek olarak, alanda etkili böcek ilaçları ile bit ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.


BİT TÜRLERİ


Baş biti: Baş biti: Kulak tarafında ve ense bölgesinde görülür. Çocukların bu bölgeleri sık sık kontrol edilmelidir. Baş biti karanlığı seven bir parazittir. Vücudu yapışkan özellikte olduğu için insan vücudunda yerleştiği bölgeye sıkıca tutunur. Baş biti, insanlardan insanlara bulaşabildiği gibi, ortama da çok çabuk yayılır. Bu nedenle, bitlerin görüldüğü ortamlarda böcek ilaçlama yapılması oldukça önemlidir.
Kasık bit: Kasık bölgesinde yuvalanan bitlerdir. Bu bölgedeki tüylerin köklerine yerleşerek çoğalırlar. Cinsel yollarla veya iç çamaşırlarının ortak kullanılması sebebi ile insandan insana bulaşabilir. Kasık bitleri aynı zamanda gözle görülebilir büyüklüktedir. Bu haşerelerden kurtulmak için bireysel temizlik şart olduğu gibi, bitler her alana yayılabildiğinden, ortamda bit ilaçlama yaptırmak önemlidir. Bitten kurtulmak için öncelikli olarak bit haşeresini vücuttan arındırmak daha sonra ise mekanı bitten arındırmak gereklidir. Yaşam alanlarında görülen bitleri yok etmek için, mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Yaptırılacak olan bit ilaçlama uygulaması yasal çalışan profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından uygulanmalıdır.